انرژی های تجدید پذیر
انتخاب قالب گرافیکی

شرکت توزیع نیروی برق استان یزد

انرژی های تجدید پذیر

سابقه انرژیهای تجدید پذیر در استان یزد
+ 12px -

استان يزد به عنوان مركز جغرافيايي ايران به آفتاب شهره است. متوسط ساعت آفتابی سالانه در یزد بيش از 3000 ساعت است به همین دلیل توان وي‍ژه اي برای بهره گيري از انرژي خورشيد به عنوان يكي از منابع تجديد پذير انرژي در استان وجود دارد. مطالعات زيادي از سوي پژوهشگران انجام شده كه نشان ميدهد كليه شهرستانهاي استان يزد ظرفيت قابل توجهي براي بهره گيري از اين انرژي دارند.

 اين  توان بالقوه باعث شده است استان يزد به عنوان نخستين استان براي ساخت نيروگاه خورشيدي در نظر گرفته شود. نخستين نيروگاه فتو ولتاييك كشور به همت سازمان انرژي اتمي به ظرفيت 5 كيلو وات در سال 1372 در روستاي دربيد راه اندازي شده و سپس به سازمان انرژي هاي نو ايران تحويل گرديد. اين نيروگاه كه به صورت جدا از شبكه  اجرا شده و تا سال 1381 و پيش از برق رساني از طريق شبكه سراسري به اين روستا، با استفاده از باطري برق 20 خانوار ساكن اين روستا را تأمين مينمود.

بهره گيري از انرژي خورشيدي صرفا محدود به سامانه هاي فتو ولتاييك نيست. استفاده از انرژي حرارتي خورشيد جهت توليد توان نيز بخش ديگري ازكاربردهاي اين انرژي است. احداث نيروگاه تلفيقي سيكل تركيبي-خورشيدي يزد برنامه ديگري در راستاي بهره گيري از انرژي خورشيد در اين استان است. نیروگاه سیکل ترکیبی خورشیدی یزد از نوع سیکل ترکیبی با ظرفیت تولید ۴۶۷ مگاوات است که شامل ۲ واحد نیروگاه گازی به ظرفیت ۱۵۹ مگاوات و ۱ واحد بخاری ۱۳۲ مگاوات به همراه بخش خورشیدی ۱۷ مگاواتی است که در نوع خود از جهت تلفیق مزرعه خورشیدی با سیکل متعارف، نخستین نمونه در جهان است.این نیروگاه به منظور تولید برق، در سال ۱۳۸۸ خورشیدی در زمینی به مساحت ۹۰۰ هکتار به بهره‌برداری رسید. در این نیروگاه از انرژی خورشیدی، با استفاده از فناوری نیروی خورشیدی متمرکز، برای تکمیل فرایند تبخیر آب استفاده می‌شود. ساخت بخش خورشيدي اين نيروگاه در دست اقدام است.

تأمين برق مساجد بين راهي نيز از ديگر پروژه هاي اجراي شده در استان يزد بود. با اعتبارات تخصيصي در اين امر، سازمان انرژي هاي نو ايران مسجد شكر و مسجد بين راهي جاده اردكان - چوپانان را با ظرفيت 1.5 كيلو وات به صورت مجزاي از شبكه برقدار نمود.

همزمان با گسترش كاربرد انرژي هاي تجديد پذير و با توجه به ظرفيت ويژه استان در خصوص اين انرژي، نخستين كارخانه توليد پنل هاي فتوولتاييك در سال 1389 در يزد راه اندازي گرديد. شركت هدايت نور يزد وابسته به كارخانجات شهيد قندي از سال 1389 و با ظرفيت توليد 10 مگا وات پنل در ظرفيت ها 10 تا 300 وات آغاز به كار نمود.

گسترش استفاده از سامانه هاي فتو ولتاييك با استفاده آنها در روشنايي شهري جلوه تازه اي به خود گرفت. شهرداري يزد از سال 1389 اقدام به تأمين روشنايي بوستانها و معابر شهري از طريق چراغهاي خورشيدي مجهز به باتري نمود. همزمان با اين اقدام،‌شركت گاز استان نيز بخشي از ايستگاه هاي تقليل فشار دور از مركز خود را از طريق سامانه هاي فتو ولتاييك برقدار كرد.

 

شركت مخابرات استان يزد نيز با برقدار كردن سايتهاي BTS دور ازمركز خود از طريق سامانه هاي فتو ولتاييك به جمع نهادهاي استفاده كننده از اين سامانه پيوست.


شركت شهيد قندي نيز به منظور معرفي ظرفيت هاي بهره گيري از سامانه هاي فتو ولتاييك، يك واحد 180 كيلو واتي سامانه فتوولتاييك مجزاي از شبكه را در سال 1390 احداث نمود. اين واحد كه بزرگترين نيروگاه مجزاي از شبكه در سطح كشور است و بر روي نماي ساختمان و سقف پاركينگ اجرا شده است،  تأمين برق ساختمان اداري اين شركت را بر عهده دارد. همزمان با اين طرح برق سه واحد مسكوني متعلق به اين شركت نيز از طريق سامانه هاي فتو ولتاييك متصل به شبكه تأمين گرديد.

در ابتداي سال 90 شركت برق منطقه اي نخستين واحد سامانه فتو ولتاييك متصل به شبكه را با ظرفيت  3.2 كيلو وات در محل اين شركت راه اندازي نمود. متعاقب آن سامانه  فتو ولتاييك متصل به شبكه شركت توزيع نيروي برق استان يزد با ظرفيت 5 كيلو وات به بهره برداري رسيد.

در سال 1391 و با تخصيص اعتبار از سوي توانير جهت تأمين برق روستاهاي دوردست، ‌روستاي روباز از توابع شهرستان مهريز نيز با استفاده از سامانه 5 كيلو واتي مستقل از شبكه برقدار گرديد.

با اعتبار تخصيصي از سوي وزارت علوم جهت احداث سامانه هاي فتو ولتاييك در دانشگاهها همزمان با 15 دانشگاه سطح كشور در مهر ماه سال 1391 سامانه فتو ولتاييك متصل به شبكه با ظرفيت 20 كيلو واتي  دانشگاه يزد افتتاح گرديد

 

با توجه به ظرفيت ويژه استان يزد جهت بهره گيري از انرژي خورشيدي و از محل اعتبارات بند 69 قانون بودجه سال 1392، اعتباري معادل با 34 ميليارد ريال جهت راه اندازي 10 واحد سامانه فتو ولتاييك 5 كيلو واتي در مساجد و زيارتگاهها،‌42 واحد سامانه 5 كيلو واتي در مدارس و و همچنين تأمين وام بلاعوض 83 واحد 1.5 كيلو واتي خانگي  به شركت توزيع نيروي برق استان يزد تخصيص يافت. با هماهنگي هاي انجام شده با اداره كل آموزش و پرورش استان، سازمان تبليغات اسلامي و هيأت امناي مساجد وزيارتگاهها كليه واحد هاي مورد تعهد اجرا و به شبكه متصل شده اند.

 شركت برق منطقه اي استان يزد نيز از همين محل اعتبار اقدام به نصب 160 كيلو وات سامانه فتوولتاييك جهت پستهاي فوق توزيع و مشتركين خانگي نموده است.

در سال 1394 و با مصوبه وزیر نیرو، طرح های جدیدی در راستای توسعه  نیروگاه های تجدید پذیر در کشور به اجرا در آمد. بر این اساس طرح خرید تضمینی برق از نیروگاه های تجدید پذیر با قیمت های متناسب با سرمایه گذاری نیروگاه ها توسط دولت و به مدت 20 سال کلید خورد. این طرح در دو بخش نیروگاه های بزرگ و نیروگاه های تا سقف ظرفیت انشعاب در سطح کشور در حال اجرا است.

بر اساس این طرح شرکت توزیع نیروی برق استان یزد به نمایندگی از ساتبا مسوولیت عقد قرارداد خرید تضمینی با آن دسته از مشترکین شرکت توزیع که علاقمند به احداث نیروگاه درمحل انشعاب خود هستند، را بر عهده دارد.

تعداد بازدید کنندگان : 2,439

star ratingstar ratingstar ratingstar ratingstar rating
شرکت توزیع نیروی برق استان یزد
شرکت توزیع نیروی برق استان یزد
شرکت توزیع نیروی برق استان یزد
شرکت توزیع نیروی برق استان یزد